Mých 5 oblíbených písní

10. dubna 2018 v 18:08 |  Ostatní
Na začátek jen dvě velice důležité věci: Tak zaprvé je nutno poznamenat, že obsahuje i písně, které NEJSOU od Beatles. Hrozné, co? Za druhé jen řeknu, že je to velmi neobjektivní, protože hudební vkus se stále mění...
A nebojte se, články o Beatles budou i nadále, právě se připravuje literární útvar na téma alba Rubber Soul.


1) Led Zeppelin - No Quarter

Hned na úvod song, který nemá s Beatles vůbec co do činění... Tenhle "No Quarter" mohu směle a bez výčitků označit za jednu z jejich nejlepších počinů, který sice není tolik známý, zato neméně povedený, jako například Kashmir nebo Stairway to Heaven.
Někteří říkají, že studiová verze je nudná a živá je ta jediná správná. Mě se ale osobně více líbí ona odsuzovaná studiová, je taková víc "psychedelická" (hodně v uvozovkách) a čistší než opěvovaná živá. To ale neznamená, že bych živou verzi odsuzovala. Já nejsem ten typ člověka, který, jak řekl Robert Anton Wilson, pokud slepě nedůvěřuje X, musí slepě důvěřovat anti-X či opaku X (vztáhněme si to na hudbu, tady se teď samozřejmě nebavíme o náboženství).
Studiová verze:Živá verze:

2) Pink Floyd - Childhood´s End

Další nedoceněný skvost anglické hudby. Vlastně ani nevím, proč to Pink Floydi nezařadili do víc koncertů a proč je Obscured by Clouds tak odsuzované album (a další "proč"). Každopádně tato skladba vyšla na zmíněném Obscured by Clouds v roce 1972 a je dílem převážně Davida Gilmoura (který zde zpívá a hraje na kytaru).

3) Deep Purple - Child in Time

Konečně něco co lidi znají... Tahle písnička je spolu se Stairway to Heaven jedna z nejklasičtějších rockových balad (jak jsem se dočetla). Tak budiž. Sice si pod pojmem "balada" představím něco trošku jinšího, ale tak tedy dnes je balada asi něco jiného...
Ale abysme se vrátili zpět. Tak podmanivou píseň jsem dříve nikdy neslyšela a musím říci, že jich takových mnoho není. Nádherné kytarové sólo, které by i stálo za to se naučit. A ty bicí (to je to první, čeho si vždy všimnu...)!

4) The Beatles - I Am the Walrus

To není recese. Já to skutečně myslím vážně (ještě jsem se s tím nesmířila). Každopádně celý film Magical Mystery Tour ve mě asi zanechal následky a tato píseň především. Takže kdybych ji sem nedala, sardinky by místo na Eiffelovu věž mohly vyšplhat do mého pokoje...
Dobře, mírný nádech recese v tom bude. A tady ten skvost máte:

5) John Lennon - Oh My Love

Kdyby se mě někdy někdo zeptal, proč mám ráda Johna Lennona, ukázala bych mu tuto píseň. Tak nádherná, dojemná a osvobozující píseň nemůže vzniknout z pera obyčejného muže. A John obyčejný nebyl. Na něm bylo něco speciálního a do dnes se můžeme jen dohadovat, co to bylo. Jedním z Jeho perel je právě tato píseň.
No a tak bysme samozřejmě mohli pokračovat dál, k Bobu Dylanovi, Metallice, The Doors či Vladimíru Mišíkovi, jenže počet byl pět a tak je tu máme, hezky jednu vedle druhé...

A jedna důležitá zpráva na závěr: Dnes mi přišel speciální balíček časopisů objednaných přes inzerát, tudíž mám 1) zase o důvod víc oslavovat, 2) méně místa v pokoji a 3) nový zdroj informací o Beatles (což se počítá). A taky jsem se vyvedla z omylu. Já vždycky myslela, že Rolling Stone je seriózní plátek o hudbě. Než jsem si ho přečetla. Je to všechno, jenom ne seriózní. Je to neuvěřitelná sranda a jedna velká kupa ironie. Ale Beatles tam jsou, tudíž jsem spokojena.

Zdraví Eliška, dále Ringo Starr, John Lennon, Paul McCartney, George Harrison, 11 neznámých dělníků na traverze, létající prase, Roger Waters, Nick Mason, David Gilmour, Richard Wright a Roger Keith Syd Barrett, kteřížto se na mne dívají z plakátů.

Děkuji Vám za pozornost.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama