Sgt. Pepper´s Lonely Hearts Club Band

6. dubna 2018 v 22:30 |  Beatles
Rozhodla jsem se napsat první článek na tenhle blog... Ano, už je to tak. Já, které níkdy nic nevydrží, by mělo vyjít psaní blogu? Ale to nevadí. Rozhodla jsem se sem něco napsat o mém naprosto nejoblíbenějším Betlesáckém albu - Seržantu Pepperovi.
A pročpak že ho mám vlastně tak ráda? To já vlastně ani sama nevím. Možná proto, že je již z jejich pozdějších let, byli vyzrálejší a navíc to byl poslední jejich společný projekt, na kterém pracovali společně. Má to takový chytlavý rytmus, ale zároveň je to hluboké (především melodie v Lucy in the Sky With Diamonds) a k tomu ten orchestr (znatelný hlavně v Sgt. Pepper a A Day in the Life).(Některé) písně zde obsažené

Sergeant Pepper´s Lonely Hearts Club Band - Utkvěje to v paměti skoro stejně dobře jako Žlutá ponorka, naštěstí má ale trochu inteligentnější text :-D. Moc hezké trumpetové sólo, chytlavý rytmus a zpěv McCartneyho. Jako úvodní píseň zcela idaální.
With a Little Help From My Friends - Z potlesku a melodie Seržanta Pepře na začátku rázem přejde do pohodového rytmu, což se mi na tom moc líbí. Zpívá se zde spousta zajímavých frází, mě osobně zaujalo třeba spojení "get high with little help from my friends" (protože je to dvojsmyslné?) a "Do you need anybody? I need somebody to love", při čemž jsem si vzpoměla na hit Somebody to Love.
Lucy in the Sky with Diamonds - Moje naprosto nejoblíbenější píseň od Beatles. Ať už si pojednává o drogách nebo ne, mně se na ní líbí ta naprosto úžasná a trochu děsivá melodie, líbí se mi ten zkreslený hlas Johna Lennona, líbí se mi ten trochu surrealistický text, což dohromady dává naprosto úžasnou psychedelickou písničku přesně zapadající do období šedesátých let, kdy tohle album vzniklo. Pro mě tudíž jeden z jejich nejlepších počinů.
Getting Better - V téhle písni trochu cítím styl Beatles v jejich počátcích. Píseň sama osobě zajímavá, především ten zadní hlas, kde se mi stále nedaří rozpoznat, komu patří :-D.
Fixing a Hole - Začatek ve stylu Lucy in the Sky, potom se dál šine v mírně bluesovém rytmu doprovázeném kytarou a velice dobrým textem.
Being for the Benefit of Mr Kite! - Další z mých velmi oblíbených písniček. Evokuje mi to nějaký cirkus a vystoupení artistů a klaunů... a k tomu tahle píseň... A navíc k tomu ten Lennonův (!) zpěv, to je přesně ta psychedelická kombinace, která se mi na Seržantu Pepperovi tak líbí. Všeobecně na mě působí takovým trochu cynickým dojmem - asi jako úplně najrannější skladby Pink Floydů (kdo zná, tak mě asi pochopí).
When I´m Sixty-Four - Tahle píseň, kterou jsme mohli zaslechnout taky ve filmu Yellow Submarine mi na tohle album upřímně nikdy nepasovala. Proti té písničce samotné nic nemám, je hezká, jen je stylem trochu jinde než zbytek alba a tak tam působí trochu nepatřičně mezi těmi indickými rytmy a zkreslenými hlasy.
A Day In the Life - Tuto píseň jsem slyšela dřív, než jsem vůbec věděla, že nějací Beatles kdy existovali. Je to nejoblíbenější píseň mého taťky a asi na tom něco bude. Začíná klidně, postupně nabývá na hlasitosti bubnů, vyvrcholí zvukem celého orchestru disharmonických neutuchajících melodií nejdříve na začátku, poté i dále v písni. Až z toho mrazí, jak je to dobré, ale zároveň to není tak "děsivé" (tak tomu říká má kamarádka) jako Lucy in the Sky, což je v rámci zachování duševního zdraví samozřejmě dobře.


To by bylo vše, mír a láska s Vámi.
 


Anketa

Jaký je váš oblíbený člen Beatles?

John Lennon 80% (4)
Paul McCartney 0% (0)
Ringo Starr 0% (0)
George Harrison 20% (1)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama